Stockton-on-Tees Borough Council

Big plans, bright future

Council Minutes

Date:
Wednesday, 22nd May, 2019
Time:
11.00 a.m.
Place:
Forum Theatre, The Causeway, Billingham, TS23 2LJ
 
Please note: all Minutes are subject to approval at the next Meeting

Attendance Details

Present:
The Worshipful the Mayor (Cllr Lynn Hall), Cllr Helen Atkinson, Cllr Louise Baldock, Cllr Chris Barlow, Cllr Jim Beall, Cllr Pauline Beall, Cllr Jacqueline Bright, Cllr Julia Cherrett, Cllr Carol Clark, Cllr Chris Clough, Cllr Robert Cook, Cllr Nigel Cooke, Cllr Evaline Cunningham, Cllr Ian Dalgarno, Cllr Ken Dixon, Cllr Lisa Evans , Cllr Kevin Faulks, Cllr Clare Gamble, Cllr John Gardner, Cllr Ray Godwin, Cllr Stefan Houghton, Cllr Barbara Inman, Cllr Mohammed Javed, Cllr Eileen Johnson, Cllr Paul Kirton, Cllr Tina Large, Cllr Mrs Ann McCoy, Cllr David Minchella, Cllr Mick Moore, Cllr Steve Nelson, Cllr Mrs Jean O'Donnell, Cllr Ross Patterson, Cllr Maurice Perry, Cllr Lauriane Povey, Cllr Tony Riordan, Cllr Andrew Sherris, Cllr Michael Smith, Cllr Andrew Stephenson, Cllr Norma Stephenson O.B.E, Cllr Mick Stoker, Cllr Ted Strike, Cllr Laura Tunney, Cllr Hilary Vickers, Cllr Matthew Vickers, Cllr Steve Walmsley, Cllr Mrs Sylvia Walmsley, Cllr Alan Watson, Cllr Sally Ann Watson, Cllr Paul Weston, Cllr Julia Whitehill, Cllr Bill Woodhead MBE and Cllr Barry Woodhouse.
Officers:
Julie Danks, Margaret Waggott, Nigel Hart, Michael Henderson, Peter Bell (MD), Garry Cummings (F&BS), Beccy Brown, Jonathan Nertney (HR, L&C), Garry Cummings (F&BS), Richard McGuckin (E,G&D), Jamie McCann (CS), Ann Workman (AH); Reuben Kench (CL&E).
In Attendance:
Invited guests and dignitaries.
Apologies for absence:
Cllr Luke Frost, Cllr Tony Hampton, Cllr Stephen Richardson and Cllr Marilyn Surtees.
Item Description Decision
Public
C
1/19
WELCOME AND EVACUATION PROCEDURE
The Worshipful the Mayor welcomed everyone to the meeting and the evacuation procedure was noted.
C
2/19
ELECTION OF THE MAYOR OF THE BOROUGH FOR THE MUNICIPAL YEAR 2019/20
RESOLVED that Councillor Lynn Hall be elected Mayor for the Municipal Year 2019/20.
C
3/19
APPOINTMENT OF THE DEPUTY MAYOR OF THE BOROUGH FOR THE MUNICIPAL YEAR 2019/20
RESOLVED that Councillor Mohammed Javed be appointed Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/2020.
C
4/19
COUNCIL'S CONSTITUTION
RESOLVED that the Council's Constitution be agreed.
C
5/19
MEETINGS OF THE COUNCIL
RESOLVED that meetings of the Council be held at 6.00pm (except where otherwise stated) during the Municipal Year 2019/2020 on the following dates:-

24 July 2019
18 September 2019
20 November 2019
29 January 2020
26 February 2020 (Special)
25 March 2020
1 April 2020 at 11.00 am (Annual Meeting)
C
6/19
APPOINTMENT OF THE LEADER OF THE COUNCIL 2019/23
RESOLVED that Councillor Bob Cook be appointed Leader of the Council for the Municipal Years 2019-23.
C
7/19
ANNOUNCEMENT OF CABINET MEMBERS FOR 2019 - 2020
The Leader of the Council had distributed a copy of his Annual Report that detailed the achievements of the Council during 2018/19.

The Leader of the Council outlined that Members and Officers could be proud of what had been achieved.

The Leader of the Council announced his Cabinet for the Municipal Years 2019 - 2020:-

Deputy Leader of the Council and Cabinet Member for Health, Leisure and Culture - Councillor Jim Beall
Cabinet Member for Adult Social Care - Councillor Ann McCoy
Cabinet Member for Regeneration and Housing - Councillor Nigel Cooke
Cabinet Member for Children and Young People - Councillor Lisa Evans
Cabinet Member for Access, Communities and Community Safety - Councillor Steve Nelson
Cabinet Member for Environment and Transport - Councillor Mike Smith
C
8/19
ANNOUNCEMENT OF ASSISTANT CABINET MEMBERS FOR 2019 - 2020
The Leader of the Council announced his Assistant Cabinet Members for the Municipal Years 2019 - 2020:-

Assistant Cabinet Member for Access, Community and Community Safety - Councillor Norma Stephenson
Assistant Cabinet Member for Regeneration and Housing - Councillor Clare Gamble
C
9/19
APPOINTMENT TO COMMITTEES AND PANELS FOR THE MUNICIPAL YEARS 2019/23
RESOLVED that the following appointments be made to the Committees and Panels for the Municipal Years 2019 - 2023:-

EXECUTIVE SCRUTINY COMMITTEE (17)

Councillors Chris Barlow, Julia Cherrett, Carol Clark, Chris Clough, Evaline Cunningham, Ian Dalgarno, Ken Dixon, Lynn Hall, Tony Hampton, Paul Kirton, Jean O'Donnell, Maurice Perry, Norma Stephenson, Laura Tunney, Matthew Vickers, Sylvia Walmsley, Paul Weston
Plus, two Diocesan Representative and two Parent Governor Representative when considering education matters

ADULT SOCIAL CARE AND HEALTH SELECT COMMITTEE (9)

Councillors Jacky Bright, Evaline Cunningham, Kevin Faulks, Clare Gamble, Lynn Hall, Mohammed Javed, Tina Large, Paul Weston, Bill Woodhead

CHILDREN & YOUNG PEOPLE SELECT COMMITTEE (9)

Councillors Carol Clark, Clare Gamble, Ray Godwin, Tony Hampton, Barbara Inman, Ross Patterson, Andrew Sherris, Marilyn Surtees, Sally Ann Watson
Plus, two Diocesan Representative and two Parent Governor Representative when considering education matters

CRIME AND DISORDER SELECT COMMITTEE (9)

Councillors Pauline Beall, Kevin Faulks, Clare Gamble, Barbara Inman, Stephen Richardson, Tony Riordan, Andrew Sherris, Sylvia Walmsley, Paul Weston

PEOPLE SELECT COMMITTEE (9)

Councillors Helen Atkinson, John Gardner, Stefan Houghton, Mohammed Javed, Eileen Johnson, Mick Moore, Jean O'Donnell, Bill Woodhead, Barry Woodhouse

PLACE SELECT COMMITTEE (9)

Councillors Louise Baldock, Chris Barlow, Pauline Beall, Julia Cherrett, Luke Frost, Mohammed Javed, Maurice Perry, Hilary Vickers, Alan Watson

AUDIT AND GOVERNANCE COMMITTEE (9)

Councillors Chris Barlow, Chris Clough, Stefan Houghton, Ross Patterson, Maurice Perry, Lauriane Povey, Mick Stoker, Laura Tunney, Barry Woodhouse

PLANNING COMMITTEE (14)

Councillors Jacky Bright, Carol Clark, Chris Clough, Lynn Hall, Tony Hampton, Eileen Johnson, Paul Kirton, Tony Riordan, Andrew Sherris, Norma Stephenson, Mick Stoker, Marilyn Surtees, Steve Walmsley, Sylvia Walmsley

GENERAL LICENSING COMMITTEE (14)

Councillors Jacky Bright, Evaline Cunningham, Ken Dixon, Clare Gamble, Eileen Johnson, Paul Kirton, Tina Large, Mick Moore, Jean O' Donnell, Maurice Perry, Norma Stephenson, Hilary Vickers, Julia Whitehill, Bill Woodhead

STATUTORY LICENSING COMMITTEE (14)

Councillors Jacky Bright, Evaline Cunningham, Ken Dixon, Clare Gamble, Eileen Johnson, Paul Kirton, Tina Large, Mick Moore, Jean O' Donnell, Maurice Perry, Norma Stephenson, Hilary Vickers, Julia Whitehill, Bill Woodhead

HEALTH AND WELLBEING BOARD (6)

Councillors Jim Beall, Jacky Bright, Luke Frost, Lisa Evans, Lynn Hall, Ann McCoy

CORPORATE PARENTING BOARD (7)

Councillors Helen Atkinson, Carol Clark, Barbara Inman, Marilyn Surtees, Hilary Vickers, Sylvia Walmsley, Sally Ann Watson

STANDARDS PANEL (POOL OF 10)

Councillors Julia Cherrett, Ian Dalgarno, Barbara Inman, Eileen Johnson, Jean O'Donnell, Ross Patterson, Andrew Stephenson, Norma Stephenson, Matthew Vickers, Vacancy

EMPLOYEE APPEALS PANEL (5)

Councillors Chris Clough, Ian Dalgarno, Tony Hampton, Norma Stephenson, Jim Beall

APPEALS & COMPLAINTS COMMITTEE (7)

Councillors Pauline Beall, Chris Clough, Evaline Cunningham, Tony Hampton, Mohammed Javed, Tina Large, Julia Whitehill

APPOINTMENT PANEL (POOL OF 9)

Councillors Julia Cherrett, Kevin Faulks, Lynn Hall, Barbara Inman, Eileen Johnson, Jean O'Donnell, Norma Stephenson, Matt Vickers, Sylvia Walmsley


CONSULTATIVE BODIES

Adults Health and Wellbeing Partnership - 1 - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture

Children and Young People's Partnership - 1 - Cabinet Member for Children and Young People

Commemoration Working Group - 5 - Councillors Jim Beall, David Minchella,
Jean O'Donnell, Matt Vickers, Bill Woodhead

Home Safety Association - 4 - Councillors Mohammed Javed, Ann McCoy,
Julia Whitehill, Vacancy

Local Joint Consultative Panel - 7 - Councillors Jim Beall, Nigel Cooke, Luke Frost, John Gardner, Lynn Hall, Norma Stephenson, Vacancy

Schools Workforce Joint Consultative Panel - 7 - Councillors Carol Clark, Luke Frost, Lisa Evans, Barbara Inman, Ann McCoy, Sally Ann Watson, Julia Whitehill

Members Advisory Panel - 12 - Councillors Helen Atkinson, Jim Beall, Bob Cook, Ian Dalgarno, Kevin Faulks, John Gardner, Jean O'Donnell, Stephen Richardson, Norma Stephenson, Laura Tunney, Sylvia Walmsley, Barry Woodhouse

Tees Valley Health and Wellbeing Board Chairs' Network - 1 - Chair of Health and Wellbeing Board

Domestic Abuse Steering Group - 3 - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture, Cabinet Member for Children and Young People, Cabinet Member for Access, Communities and Community Safety

JOINT BODIES

Joint Archives Committee - 1 - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture

Cleveland Emergency Planning - 1 - Cabinet Member for Environment & Transport

River Tees Port Health Authority - 5 - ( 2 Lab, 1 Con, 1 TIA, 1 Other) Councillors Ian Dalgarno, Eileen Johnson, Jean O'Donnell, Maurice Perry,
Andrew Stephenson

Cleveland Fire Authority - 5 - (2 Lab, 1 Con, 1 TIA, 1 Other) - Councillors Luke Frost, Paul Kirton, Jean O'Donnell, Andrew Stephenson, William Woodhead

Cleveland Police & Crime Panel - 4 - ( 2 Lab, 1 Con, 1 TIA) - Councillors Steve Nelson, Norma Stephenson, Matt Vickers, Steve Walmsley

Teesside Pension Fund Committee - 1 - Councillor Jim Beall

Tees Valley Joint Health Scrutiny Committee - 3 - Chair of Adult Social Care and Health Select Committee - Councillor Clare Gamble, Councillor Lynn Hall

North East Joint Health Scrutiny Committee - 1 - Chair of Adult Social Care and Health Select Committee

Durham, Darlington and Teesside, Hambleton, Richmondshire and Whitby Sustainability and Transformation Plan Joint Health Scrutiny Committee - 3 (2 Lab, 1 Con) - Chair of Adult Social Care and Health Select Committee, Councillor Clare Gamble, Councillor Lynn Hall

Tees Valley Combined Authority

Cabinet - Leader of the Council - Substitute - Deputy Leader of the Council

Tees Valley Local Enterprise Partnership Board - Leader of the Council

Transport Committee - Cabinet Member for Environment and Transport - Substitute - Vacancy

Overview and Scrutiny Committee - Councillor Chris Barlow, Councillor Norma Stephenson, Councillor Matt Vickers

Audit and Governance Committee - Councillor Stefan Houghton - Substitute - Councillor Laura Tunney

Independent Remuneration Panel - Tony Campbell

Education and Skills Partnership Board - Cabinet Member for Regeneration and Housing

Culture and Tourism Thematic Partnership - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture

The Land Commission - Cabinet Member for Regeneration and Housin
C
10/19
APPOINTMENT OF CHAIRS AND VICE-CHAIRS FOR THE MUNICIPAL YEARS 2019/23
RESOLVED that the following appointments be made for the Municipal Years 2019 - 2023:-

Executive Scrutiny Committee - Chair - Councillor Sylvia Walmsley, Vice Chair - Councillor Chris Clough

People Select Committee - Chair - Councillor Jean O'Donnell, Vice Chair - Councillor Eileen Johnson

Audit and Governance Committee - Chair - Councillor Barry Woodhouse, Vice Chair - Councillor Lauriane Povey

Corporate Parenting Board - Chair - Councillor Barbara Inman, Vice Chair - Councillor Carol Clark

Members Advisory Panel - Chair - Leader of the Council

Health and Wellbeing Board - Chair - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture, Vice Chair Cabinet Member for Children and Young People

Members then considered the contested appointments of Chairs and Vice Chairs.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Evaline Cunningham be appointed Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Evaline Cunningham be appointed Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Clare Gamble be appointed Vice Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Vice Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Clare Gamble be appointed Vice Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Carol Clark be appointed Chair of the Children and Young People Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Ray Godwin be appointed Chair of the Children and Young People Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Carol Clark be appointed Chair of the Children and Young People Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Barbara Inman be appointed Vice Chair of the Children and Young People Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Ray Godwin be appointed Vice Chair of the Children and Young People Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Barbara Inman be appointed Vice Chair of the Children and Young People Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Paul Weston be appointed Chair of the Crime and Disorder Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Mick Moore, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Sylvia Walmsley be appointed Chair of the Crime and Disorder Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Paul Weston be appointed Chair of the Crime and Disorder Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Pauline Beall be appointed Vice Chair of the Crime and Disorder Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Mick Moore, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Sylvia Walmsley be appointed Vice Chair of the Crime and Disorder Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Pauline Beall be appointed Vice Chair of the Crime and Disorder Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Chris Barlow be appointed Chair of the Place Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Luke Frost be appointed Chair of the Place Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Chris Barlow be appointed Chair of the Place Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Louise Baldock be appointed Vice Chair of the Place Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Councillor Maurice Perry announced that he was withdrawing his nomination for the position of Vice Chair of the Place Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

RESOLVED that Councillor Louise Baldock be appointed Vice Chair of the Adult Social Care and Health Select Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Barbara Inman that Councillor Norma Stephenson be appointed Chair of the Planning Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

RESOLVED that Councillor Norma Stephenson be appointed Chair of the Planning Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Mick Stoker be appointed Vice Chair of the Planning Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Councillor Steve Walmsley announced that he was withdrawing his nomination for the position of Vice Chair of the Planning Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

RESOLVED that Councillor Mick Stoker be appointed Vice Chair of the Planning Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Paul Kirton be appointed Chair of the General Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Chair of the General Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Paul Kirton be appointed Chair of the General Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Eileen Johnson be appointed Vice Chair of the General Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Vice Chair of the General Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Eileen Johnson be appointed Vice Chair of the General Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Paul Kirton be appointed Chair of the Statutory Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Chair of the Statutory Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Paul Kirton be appointed Chair of the Statutory Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Eileen Johnson be appointed Vice Chair of the Statutory Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Vice Chair of the Statutory Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Eileen Johnson be appointed Vice Chair of the Statutory Licensing Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Barbara Inman that Councillor Norma Stephenson be appointed Chair of the Employee Appeals Panel for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Tina Large that Councillor Ian Dalgarno be appointed Chair of the Employee Appeals Panel for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Norma Stephenson be appointed Chair of the Employee Appeals Panel for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Jim Beall be appointed Vice Chair of the Employee Appeals Panel for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Tina Large that Councillor Ian Dalgarno be appointed Vice Chair of the Employee Appeals Panel for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Jim Beall be appointed Vice Chair of the Employee Appeals for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Evaline Cunningham be appointed Chair of the Appeals and Complaints Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Chair of the Appeals and Complaints Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Evaline Cunningham be appointed Chair of the Appeals and Complaints Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Pauline Beall be appointed Vice Chair of the Appeals and Complaints Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Tina Large be appointed Vice Chair of the Appeals and Complaints Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Pauline Beall be appointed Vice Chair of the Appeals and Complaints Committee for the Municipal Years 2019 - 2023.
C
11/19
APPOINTMENT OF COUNCIL REPRESENTATIVES TO OTHER BODIES FOR THE MUNICIPAL YEARS 2019/23
RESOLVED that the following appointments be made for the Municipal Years 2019 - 2023:-

Adoption Tees Valley - Councillor Carol Clark
Association of North East Councils Leaders and Elected Mayors' Group - Leader of the Council
Association of North East Council's Culture Partnership Board - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture
Association of North East Councils Collaborative Procurement Sub Committee - Leader of the Council
Housing, Neighbourhood and Affordable Warmth Partnership - Cabinet Member Regeneration and Housing
Hartlepool Power Station Community Liaison - Councillor Chris Clough, Councillor Ken Dixon, Councillor Mike Smith, Councillor Bill Woodhead, Councillor Andrew Stephenson, Councillor Ted Strike
LGA General Assembly - Councillor Jim Beall, Councillor Bob Cook, Councillor Matt Vickers, Vacancy
North East Regional Employers' Organisation (NEREO) - Councillor Bob Cook, Councillor Ann McCoy, Councillor Bill Woodhead
North Eastern Inshore Fisheries and Conservation Authority - Cabinet Member Environment and Transport
Over 50s Forum - Councillor Carol Clark, Vacancy
Ropner Trust - Councillor Bob Cook, Councillor Paul Kirton, Councillor Bill Woodhead
Safer Stockton Partnership - Cabinet Member for Access, Communities and Community Safety, Cabinet Member for Adult Social Care
Spence Bequest Trustees Board - The Worshipful the Mayor, Chair and Vice Chair of People Select Committee
Standing Advisory Council of Religious Education - Councillor Carol Clark, Councillor Barbara Inman, Councillor Tony Hampton, Councillor Ted Strike
Stockton and District Advice and Information Service - Councillor Pauline Beall
Tees Active Management Board - Cabinet Member for Health, Leisure and Culture, Councillor Bill Woodhead
Teesside and District Society for the Blind - Councillor Clare Gamble

Locality Forums
Central - Councillor Paul Kirton, Councillor Maurice Perry, Councillor Stephen Richardson, Councillor Steve Nelson, Councillor Bill Woodhead
Eastern - Councillor Mick Moore, Councillor Ray Godwin, Councillor Kevin Faulks, Councillor Alan Watson
Northern - Councillors Helen Atkinson, Councillor Barry Woodhouse
Western - Councillor Stefan Houghton, Councillor Andrew Sherris, Councillor Andrew Stephenson

Members then considered the contested appointments of Council Representatives to Other Bodies for the Municipal Years 2019/23.

Moved by Councillor Jean O'Donnell, seconded by Councillor Norma Stephenson that Councillor Lisa Evans be appointed to the Schools Forum for the Municipal Years 2019 - 2023.

Moved by Councillor Sylvia Walmsley, seconded by Councillor Ian Dalgarno that Councillor Luke Frost be appointed to the Schools Forum for the Municipal Years 2019 - 2023.

At this point a vote took place.

RESOLVED that Councillor Lisa Evans be appointed to the Schools Forum for the Municipal Years 2019 - 2023.
C
12/19
COUNCILLORS' CORPORATE PARENTING PLEDGE
The Worshipful the Mayor and the Leader of the Council signed the Corporate Parenting Pledge on behalf of the Council accepting all Members role as Corporate Parents.

At this point the Mayor indicated that the business of the meeting had concluded and a short adjournment took place. The Mayor then processed out of the meeting and joined the Civic Party. All other Members then made their way directly to the auditorium for the civic/ceremonial part of the meeting
C
13/19
CIVIC WELCOME AND EVACUATION PROCEDURE
The Worshipful the Mayor welcomed everyone to the meeting and the evacuation procedure was noted.
C
14/19
SUPPORT FOR THE MAYOR'S APPOINTMENT
Councillor Matthew Vickers and Councillor Stephen Richardson spoke in support of the appointment.
C
15/19
RETURN OF THANKS FOR APPOINTMENT BY THE MAYOR
The Worshipful the Mayor, Councillor Lynn Hall, returned thanks for her appointment and addressed the meeting regarding her ambitions for the year ahead.
C
16/19
PRESENTATION OF BIBLE TO THE MAYOR BY THE MAYOR'S CHAPLAIN
Reverend Bill Braviner presented the Bible to the Worshipful the Mayor.
C
17/19
PRESENTATION OF THE MAYORESS/CONSORT'S CHAINS
The retiring Mayor's Consort presented the Mayoress Chains to the Mayoress.
C
18/19
SUPPORT FOR DEPUTY MAYOR'S APPOINTMENT
Members spoke in support of the Deputy Mayor's appointment.
C
19/19
RETURN OF THANKS FOR APPOINTMENT BY DEPUTY MAYOR
The Deputy Mayor returned thanks for his appointment.
C
20/19
VOTE OF THANKS TO THE RETIRED MAYOR AND CONSORT
RESOLVED that thanks be extended to the retired Mayor for the admirable way in which she had discharged her duties during her term of office.
C
21/19
PRESENTATION OF MEDALLIONS AND COMMEMORATIVE ALBUM TO THE RETIRED MAYOR AND CONSORT
The Worshipful the Mayor presented the Retired Mayor with a Medallion and Commemorative Album.
C
22/19
ADDRESS BY THE RETIRED MAYOR
The retired Mayor addressed the meeting to reflect on her year in office and the charities she had supported.
C
23/19
PRESENTATION OF SILVER SALVER TO RETIRED DEPUTY MAYOR
On behalf of the Council, the retired Mayor presented a silver salver to the retiring Deputy Mayor for her services during 2018/19.
C
24/19
PRESENTATION OF FLORAL ARRANGEMENTS
Floral arrangements were presented to the Mayor, Deputy Mayoress and the retired Mayor.
C
25/19
THE MAYOR WILL CLOSE THE MEETING AND INVITE GUESTS TO THE CIVIC RECEPTION
The Mayor closed the meeting and invited guests to the civic reception.
11.00 am to 1.00pm

Preamble

ItemPreamble
C
2/19
Moved by Councillor Matthew Vickers, seconded by Councillor Julia Whitehill, that Councillor Lynn Hall be elected Mayor for the Municipal Year 2019/2020.
C
3/19
Moved by Councillor Matthew Vickers, seconded by Councillor Julia Whitehill, that Councillor John Gardner be appointed Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/2020.

Moved by Councillor Louise Baldock, seconded by Councillor Bob Cook, that Councillor Mohammed Javed be appointed Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/2020.

A vote took place and it was agreed that Councillor Mohammed Javed be appointed Deputy Mayor for the Municipal Year 2019/2020.
C
4/19
Council was invited to approve the Council's Constitution. Members had been provided with a link to the Constitution and the constitution was included in the new Member induction programme.
C
6/19
Councillor Norma Stephenson moved and Councillor Mrs Jean O'Donnell seconded that Councillor Bob Cook be appointed Leader of the Council for the Municipal Years 2019-23.
C
10/19
Members agreed the uncontested appointments of Chairs and Vice Chairs.
C
11/19
Members agreed the uncontested appointments of Council Representatives to Other Bodies for the Municipal Years 2019/23.
C
20/19
Moved by Councillor Bob Cook, seconded by Councillor Jean O'Donnell, that a vote of thanks be extended to the retired Mayor and Mayor's Consort for the admirable way in which they had discharged their duties during the term of office.

Can't find it

Can't find what you're looking for? Let us know and we'll do our best to point you in the right direction